Sedacie súpravy v tradičnom duchu

Ak hľadáte sedacie súpravy do vášho moderného interiéru, budete milo prekvapený širokou ponukou predajcov nábytku. Vybrať si môžete z veľkého množstva slovenských ale aj zahraničných výrobkov. Vzhľad sedačky ale nie je to jediné, čo by ste mali pri výbere novej sedacej súpravy brať do úvahy.

Použité materiály

Jeden z najdôležitejších aspektov, ktorý hrá rolu pri dĺžke životnosti sedačky, je druh použitého povrchového materiálu. Najzákladnejším a cenovo najdostupnejším materiálom je samozrejme látka. Tá by mala byť pevná a ľahko čistiteľná. Kvalita látky sa udáva aj vo veličine, ktorá sa nazýva Martindale. Ide o číslo, ktoré odzrkadľuje počet cyklov v teste, ktoré testovaná látka zniesla. Čím väčšie číslo, tým je látka kvalitnejšia. Údaje na vzorkách majú obvykle nasledovnú podobu: látka s certifikátom oderuvzdornosti Martindale na xx xxx cyklov. Rozhodne odporúčame neklesnúť pod hranicu 40.000 cyklov.

Koža

Kožené sedacie súpravy patria medzi finančne náročnejšie. Je to spôsobené hlavne nákladmi spojenými so získavaním tohto prírodného materiálu. Ak sa rozhodnete pre koženú sedaciu súpravu, určite získate reprezentatívny kus nábytku. Údržba je veľmi jednoduchá a pôvodný vzhľad zostáva zachovaný po dlhé roky. Užívanie koženej sedačky vám môžu znepríjemniť iba teplotné výkyvy počas letných a zimných mesiacov. Počas leta dochádza pri sedení na koženej sedačke k nadmernému poteniu, nakoľko sa jedná o materiál, ktorý nie je priedušný. V zimných mesiacoch môže byť koža naopak chladná na dotyk, čo tiež nie je najpríjemnejšie.

Sedačka ako lôžko

Ak zvažujete využitie pohovky ako príležitostného lôžka pre návštevy, stojíte pred otázkou, aký spôsob premeny sedačky zvolíte. V minulosti najrozšírenejší typ sedacej súpravy, ktorý umožňoval roztiahnutie jednej časti do podoby postele , je v dnešnej dobe na ústupe. Do popredia sa dostáva vytváranie lôžka spájaním sedacej súpravy s taburetkou. Tento spôsob je veľmi praktický a zabraňuje problémom s opotrebeným rozkladacím mechanizmom sedacej súpravy.