Vstavané skrine v spálni

Môžeme vidieť, že za posledných 20 rokov sa vstavané skrine u nás pomerne dosť rozšírili. Pravidelne sledujeme, že niekto z našich známych má doma vstavanú skriňu. Áno, vstavané skrine sa stali bežnou súčasťou našich domácností.

Vstavané skrine môžeme vidieť na rôznych miestach – v obývačke, v spálni, v kuchyni alebo v predsieni. V princípe spĺňajú rovnaký účel – pomáhajú správne uložiť rôzne veci tak, aby sa čo najlepšie využil tento priestor. Prinášajú tak poriadok a prehľad vo veciach.

Ak by sme sa pozreli len na vstavané skrine v spálni, videli by sme niekoľko výhod a nevýhod. Podobne ako pri iných veciach, aj v tomto smere sa treba na to pozerať komplexne. Ak niekto uvažuje o vstavanej skrini v spálni, mal by zobrať do úvahy niekoľko faktorov, ktoré vplývajú na to, či bude vstavaná skriňa v spálni vhodná.

Čo sledovať pri výbere vstavanej skrine do spálne?

umiestnenie vstavanej skrine – azda najdôležitejšie pri uvažovaní o vstavanej skrini je premyslieť si miesto, kde bude stáť táto vstavaná skriňa. Ide totiž o to, že vstavaná skriňa sa kupuje na 5 až 15 rokov a nedá sa s ňou hýbať – je presne zabudovaná do konkrétneho priestoru. Umiestnenie môže byť na niektorej z postranných stien spálne alebo dokonca nad čelom postele. Vtedy je jej stredná časť zo spodnej strany otvorená a celkovo má atypickú konštrukciu. V každom prípade sa odporúča, aby bola vstavaná skriňa na tých miestach v spálni, ktoré sú ľahko prístupné.

veľkosť vstavanej skrine – veľkosť vstavanej skrine je väčšinou obmedzená šírkou steny. Prípadne ak máte v spálni nejaký výklenok alebo kratšiu stenu, tam by sa mohla tiež hodiť vstavaná skriňa. Šírka je teda daná rozmermi steny alebo možnosťami priestoru. Na výšku sa vstavané skrine robia väčšinou až po strop, čo v domoch alebo bytoch môže byť približne 2,5 až 3,2 metra. Hĺbka vstavanej skrine býva väčšinou okolo 60 centimetrov – menej sa odporúča len v prípade, že niet inej možnosti, kvôli rozmernejším typom oblečenia, ako sú napríklad kabáty alebo košele. Viac sa tiež príliš neodporúča kvôli tomu, že by ste sa mohli len ťažko dostať do zadných častí skrine a teda by tieto časti mohli zostať nevyužité.

priestor pred vstavanou skriňou – ide o priestor, ktorý je k dispozícii pred vstavanou skriňou. Tento priestor budete potrebovať na to, aby ste sa pohodlne dostali k tejto skrini a tiež aj na pohodlné otváranie dvierok alebo manipuláciu s vecami v skrini. Odborníci odporúčajú mať pred skriňou priestor cca 50 až 100 centimetrov – závisí to aj od toho, aký typ dvierok budete mať na skrini. Ak to budú posuvné dvere, stačí menší priestor pred skriňou, ak to budú otváracie dvierka alebo výklopné dvierka, bude treba mať pred skriňou väčší priestor. Treba na to myslieť už pri plánovaní a rozmiestňovaní nábytku, teda kde bude napríklad posteľ, stolíky, stoličky a tieto vstavané skrine.

dekor vstavanej skrine – vstavaná skriňa môže, ale aj nemusí byť výrazným farebným prvkom v spálni. Na posuvné dvere môžete zvoliť dekor podľa farby spálne, teda tak, aby vstavaná skriňa zapadla do tohto interiéru. Alebo môžete zvoliť výraznejší vzor tak, aby sa vstavaná skriňa stala dominantným prvkom v spálni a prinášala napríklad eleganciu alebo pokoj. Na dvere vstavanej skrine je možné dať rôzne fototapety alebo lakované farebné sklo. Všetko je to o tom, aké sú vaše predstavy a ako budete chcieť, aby vstavaná skriňa zapadla do vašej spálne.

so zrkadlom alebo bez – vstavané skrine v spálni sa pomerne často vyrábajú so zrkadlom. Niekedy na celú plochu posuvných dverí, inokedy len na jej časť. Výhodou je to, že sa nemusí hľadať ďalšie miesto v spálni pre zrkadlo. Na vstavané skrine sa dajú vsadiť aj pomerne veľké zrkadlá. Takéto zrkadlá obľubujú hlavne ženy, keď si chcú upraviť svoj zovňajšok napríklad ráno pred odchodom do práce. Zrkadlá môžu byť klasické strieborné alebo medené či grafitové – tie majú mierne hnedý nádych a zapasujú so žlto až hnedo ladenými farbami v spálni.

Zhrnutie článku:

Dá sa povedať, že vstavané skrine sú často vhodným doplnkom do spálne. Šetria miesto, prinášajú poriadok a oblečenie je vždy poruke. Pozornosť treba však venovať tomu, aby sa pre vstavanú skriňu našlo vhodné miesto. A tiež, aby pred vstavanou skriňou bol dostatočný priestor pre pohodlné vyberanie vecí z nej. Dnes je na trhu veľké množstvo možných dekorov pre vstavané skrine. Stačí si len vybrať, či tá vaša bude mať hnedý vzor dreva, či bude mať jasnú lakovanú farbu, fototapetu alebo posuvné dvere využijete pre zrkadlá.